. Większość pracodawców, która już skorzystała z takiej profesjonalnej obsługi, bardzo ją sobie chwali i chętnie też poleca ją innym osobom działającym w branży.
Bo co jest największą wartością w świecie biznesu? Wbrew pozorom nie pieniądze, a czas, którego nikt teraz nie ma. Outsourcing BHP w ogólnym rozrachunku pozwala natomiast na jego sporą oszczędność. Odciąża bowiem samego pracodawcę, który dzięki niemu nie musi już wszystkim sam się zajmować. A często tak właśnie się dzieje. Pracodawcy biorą na siebie za dużo, przez co potem niczym nie potrafią zająć się dobrze, a na tym traci cała ich firma. Nawet zorganizowanie wstępnego szkolenia BHP wiąże się przecież z utratą przynajmniej kilku dni. To zadanie lepiej więc powierzyć komuś innemu, kto równie dobrze je wykona.
Celem tego szkolenia jest dostarczenie pracownikowi
Jednym najważniejszych aspektów, na który zwracają uwagę pracodawcy jest bezpieczeństwo w miejscy pracy, czyli tzw, bhp - bezpieczeństwo i higiena pracy. W związku z tym, że ilość wypadków przy pracy w wielu miejscach, a zwłaszcza w firmach produkcyjnych, budowalnych i fabrykach jest bardzo duża, co wiąże się z wysokim obciążeniem pracodawcy, a także regulacjami prawnymi - w każdym miejscu pracy przeprowadzane są szkolenia bhp.
Wstępne szkolenie bhp składa się z instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego. Celem tego szkolenia jest dostarczenie pracownikowi wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi na konkretnych stanowiskach pracy. Często pracodawcy powierzają te zadanie zewnętrznym firmom, specjalizującym się w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Jest to tzw. outsourcing bhp. Usługa ta obejmuje wszystkie obowiązkowe czynności związane z obsługą bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie, wobec czego przedsiębiorca nie musi zatrudniać dodatkowego pracownika, tzw. inspektora bhp.
Podczas szkolenia BHP pracownicy dowiadują się
Do jednego z wielu obowiązków pracodawców zaliczyć można zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W tym celu zobowiązani są oni do prowadzenia lub organizowania szkoleń BHP. Szkolenia BHP są obowiązkowe dla nowozatrudnionych pracowników, a także powinny być przeprowadzane w ramach przypomnienia dla osób z dłuższym stażem pracy. Podczas szkolenia BHP pracownicy dowiadują się jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na konkretnym stanowisku (instruktaż stanowiskowy), a także w całej firmie (instruktaż ogólny). Ze względu na fakt, że nie w każdej firmie zatrudniony jest pracownik służb BHP, pracodawcy często decydują się na tak zwany outsourcing BHP. Polega on na współpracy z firmą zewnętrzną, która zajmuje się obsługą danej firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy do niej, między innymi, prowadzenie szkoleń, doradztwo, tworzenie instrukcji, procedur i regulaminów pracy czy analiza aktualnego stanu bezpieczeństwa i ewentualne proponowanie modernizacji i modyfikacji.
Oczywiście takie zajęcia muszą być prowadzone
Zatrudniając pracowników, każdy pracodawca zobowiązany jest wypełnić szereg obowiązków. Jednym z najważniejszych jest wyposażenie ich w odpowiednią wiedzę merytoryczną o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu zatrudnienia. Niestety spoglądając na życiową praktykę, bardzo często można zauważyć, że szeroko rozumiane kwestie bhp są przez wielu nieco lekceważone. O tym jak ogromny jest to błąd przekonać można się dopiero, gdy wydarzy się tragedia w miejscu pracy. Aby zatem podnieść poziom bezpieczeństwa pracowników oraz wypełnić obowiązki, warto już za w czasu zadbać o szkolenia bhp. Oczywiście takie zajęcia muszą być prowadzone przez odpowiednich specjalistów. Co ciekawe często prowadzą oni nie tylko szkolenia bhp, lecz również oferują outsourcing bhp. To drugie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze również na naszym rodzimym rynku. Dzięki niemu pracodawca może chociażby obniżyć koszty pracy, a także zyskać fachową opiekę inspektora. Szeroką ofertę tego rodzaju usług znajdziemy na przykład w Internecie.